Inne Prusy. Prusy Królewskie i Polska między wolnością a wolnościami (1569-1772) Karin Friedrich

ISBN:

Published: 2005

Paperback

400 pages


Description

Inne Prusy. Prusy Królewskie i Polska między wolnością a wolnościami (1569-1772)  by  Karin Friedrich

Inne Prusy. Prusy Królewskie i Polska między wolnością a wolnościami (1569-1772) by Karin Friedrich
2005 | Paperback | PDF, EPUB, FB2, DjVu, talking book, mp3, ZIP | 400 pages | ISBN: | 6.51 Mb

Książka stanowi studium formowania się wczesnonowożytnej świadomości w Prusach Królewskich. Autorka skupiła swą uwagę na wyrobionym i dysponującym silnym głosem politycznym społeczeństwie stanowym, którego tożsamość zasadniczo służyła obronieMoreKsiążka stanowi studium formowania się wczesnonowożytnej świadomości w Prusach Królewskich. Autorka skupiła swą uwagę na wyrobionym i dysponującym silnym głosem politycznym społeczeństwie stanowym, którego tożsamość zasadniczo służyła obronie historycznych tradycji, norm prawnych i wysoko rozwiniętej świadomości obywatelskiej.

Wyjątkową pozycję miast pruskich, które na równi ze szlachtą uczestniczyły w obradach prowincjonalnego sejmiku generalnego, umocniło dodatkowo to, że elity miejskie przyswoiły sobie polsko-litewski mit o sarmackim pochodzeniu. Jednocześnie nigdy nie kwestionowały one swojej lojalności wobec króla i państwa dopóki wojny XVIII stulecia, narodziny bardziej wąsko definiowanej polskiej świadomości narodowej i rozbiory nie położyły ostatecznie kresu spójności starej Rzeczypospolitej.

Przypadek Prus Królewskich i stworzenie przez ich wolnych obywateli wczesnonowożytnego natio zyskuje jeszcze na znaczeniu w konfrontacji z Prusami Książęcymi pod rządami Hohenzollernów.Enter the sum

Related Archive BooksRelated Books


Comments

Comments for "Inne Prusy. Prusy Królewskie i Polska między wolnością a wolnościami (1569-1772)":


poeburton.com

©2013-2015 | DMCA | Contact us